Zastosowanie różnych świec w kościołach i domach

W kościołach i domach osób wierzących znaleźć można wiele istotnych dla nich symboli religijnych, spośród których wszystkie mają jakieś swoje konkretne zastosowanie czy znaczenie. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że niektóre z nich, np. świece, dzielą się na wiele kategorii i trzeba zawsze uważać, aby odpowiednio dobrać je do okazji.

Gromnica

W kościołach świece zwykle dobierane są do różnych wydarzeń przez księży, którzy w tym temacie mają odpowiednią wiedzę. Mimo wszystko dobrze, aby wszyscy wierzący, niezależnie od swojego zaangażowania w życie samego Kościoła, wiedzieli, jakie świece powinny być w ich domu i które są najbardziej potrzebne.

Znaczenie świec

Wszystkie świece w kościele mają jakąś swoją rolę, o której często uczymy się podczas lekcji religii – choć wiedzy tej często w wieku dorosłym nie posiadamy. Wyróżnia się przede wszystkim świece liturgiczne, często podzielone z uwagi na konkretny rok, któremu są dedykowane, albo okres w roku kościelnym. Do domu zazwyczaj nabywamy klasyczne, białe świece bądź te z nadrukami i napisami, sprzedawane np. przez Caritas.

Najbardziej znana gromnica

Jeśli chodzi jednak o najbardziej znane świece gromnice znajdują się w ścisłej czołówce. Świece te święcone są przede wszystkim w domach, choć święci się je w kościele 2 lutego, podczas Święta Ofiarowania Pańskiego. Świeca ta towarzyszy zarówno chrztom, jak i komuniom czy pogrzebom i czuwaniu przy zmarłych. W domach stawia się ją w oknie podczas silnych burz.

Dodaj komentarz