Obrzędy Wielkanocne

      Możliwość komentowania Obrzędy Wielkanocne została wyłączona

Czas Wielkanocy to dla każdego chrześcijanina bardzo ważny okres. W tym czasie, częściej niż zwykle, uczestniczy się w różnych obrzędach religijnych, które towarzyszą nam od wieków. Jednym z nich jest obchodzenie wigilii Paschalnej, czyli Święta Światła, gdzie główną rolę odgrywa świeca paschalna.

Jak wyglądają obrzędy religijne w Wielką Sobotę?

Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczynają się po zachodzie słońca w Wielka Sobotę. Kapłan, na zewnątrz kościoła, święci ogień i zapala świecę paschalną, zwaną Paschałem. Robi na niej znak krzyża i wypowiada słowa kierowane do Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie Paschał umieszcza się w ciemnym miejscu świątyni, obok ambony, albo prezbiterium i tam stoi przez cały okres Wielkanocy. W tym czasie wierni zapalają świece, które wcześniej przynieśli z domu. Przekazują światło i dobra nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa i światło między sobą. Uroczystości kończy podniosła pieśń.

Świeca paschalna i symbole umieszczone na niej

Krzyż umieszczony na świecy oznacza symbol męczeńskiej śmierci Chrystusa. Alfa i omega oznaczają początek i koniec, czyli samego Chrystusa. Rok uświadamia wiernym, że Jezus jest zawsze między nami, bez względu na czas. Ogień jest symbolem długiej drogi Izraelitów przez pustynię i światła Chrystusa. Pięć czerwonych gwoździ są symbolem ran jakie zadano Chrystusowi.
Świeca paschalna powinna być odlana z prawdziwego wosku.