Malarstwo religijne formą zdobywania wiedzy

religijny obraz wiszący w kościele

Dla ludzi obrazy religijne ważne są z dwóch względów. Pierwszym bardzo istotnym dawniej powodem, dla którego obrazy były tak popularną formą było to, że wiele osób było niepiśmiennych. Dzięki takiej formie przedstawienia wiary ludzie otrzymywali lekcje. Oglądali obrazy i uczyli się historii Kościoła. Aktualnie, kiedy już praktycznie każdy potrafi czytać, obrazy religijne są raczej wizualnym przypomnieniem tajemnicy Wcielenia i dokonań świętych. Są również swoistą motywacją i zachętą do pobożności i do życia w zgodzie z Bogiem.

Co najczęściej przedstawia malarstwo religijne?

Bardzo popularne są wizerunki świętych, ważnych osób w Kościele, Trójcy Świętej i aniołów. To do nich głównie ludzie kierują się z modlitwą. Dzięki obrazom staje się ona bardziej dosłowna i namacalna. Kolejną często występującą formą obrazów są epizody z życia Starego Testamentu, sceny z życia Matki Boskiej i Jezusa podczas ich życia na ziemi. Obrazy historyczne pokazujące ważne wydarzenia z życia Kościoła przypominają ludziom jak ciężka i mozolna była droga do akceptacji i popularyzacji wiary szczególnie na terenie Europy.

Czy warto dzieciom dawać obrazy religijne?

Dzieci mają bardzo bujną wyobraźnię, jednak z pewnością warto nadać jej odpowiedni kierunek. Nauka historii w sposób obrazkowy pozwoli im zapamiętać najistotniejsze wydarzenia, które kiedyś będą mogli zgłębiać doczytując odpowiednie informacje z Biblii lub książek historycznych.

Więcej obrazów religijnych znajdziemy na stronie MeritoHurt.pl

Dodaj komentarz