Krzyż od świętego Franciszka

      Możliwość komentowania Krzyż od świętego Franciszka została wyłączona

Święty Franciszek to szczególna postać. Znany wszystkim już od dziecka, jest symbolem miłości kierowanej do najbiedniejszych i nierozumianych. To z nim związany jest Krzyż Franciszkański, który obecnie można podziwiać w Bazylice Świętej Klary w Asyżu. https://www.meritohurt.pl/krzyze/krzyze-sw-franciszka.html

Krzyż Franciszkański i jego historia

Krzyż oczywiście stał się sławny przede wszystkim za sprawą tego świętego, ponieważ to z niego przemówił Bóg do Franciszka słowami: „Franciszku, odbuduj mój kościół”. Jak potoczyła się historia tego biedaczyny – bo takie miano otrzymał ten święty, można dowiedzieć się nie tylko z książek, ale także z filmów, ponieważ jego postać zainspirowała bardzo wielu twórców. W ten sposób właśnie narodziła się historia tego szczególnego krzyża, który obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością.

Co przedstawia Krzyż Franciszkański?

Jest on malowany na wzór ikony na deseczce i przedstawia postać ukrzyżowanego Jezusa oraz 33 świadków tego wydarzenia. Znajduje się tam między innymi jego matka Maryja, Jan Apostoł, Maria Magdalena. Dzięki temu Krzyż ma bardzo szeroką symbolikę i jest bardzo różnie interpretowany. Jest to bardzo popularny prezent dla młodych ludzi z okazji bierzmowania, głównie za sprawą św. Franciszka, który wybrał w młodości zupełnie inną drogę, niż przeznaczyli mu jego rodzice. Dzięki temu odmienił życie nie tylko swoje, ale również bardzo wielu innych ludzi i do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych.